Sadri Alışık 93 yaşında! İşte, Turist Ömer hakkında merak edilenler…

Sadri Alışık 93 yaşında! Türk Sineması'nın ve Yeşilçam'ın Turist Ömer lakaplı duayen ismi Sadri Alışık kimdir?

Sadri Alışık 93 yaşında! İşte, Turist Ömer hakkında merak edilenler…

Bugün ünlü oyuncu Sadri Alışık'ın doğum günü.Türk Sineması'nın bir dönemine damga vuran umutlu, yaşama sevinciyle dolu, dürüstlüğü ve doğruluğu ile ön plana çıkan Sadri Alışık hakkında merak ettikleriniz ve az bilinenler haberimizde...

Sadri Alışık kimdir? sorusu büyük ustanın 93. doğum günü sebebiyle gündemde. Yeşilçam’ın ve Türk Sinemasının Turist Ömer lakaplı karakteri Sadri alışık hakkında merak ettikleriniz haberimizde. İşte duayen oyuncunun kısa yaşam öyküsü ve hakkında az bilinenler…

SADRİ ALIŞIK KİMDİR?

Sadri Alışık 5 Mart 1925 yılında İstanbul’da doğdu. 18 Mart 1995’te İstanbul’da öldü. Asıl adı Sadrettin olmasına rağmen, annesi Saffet hanım ve babası Rafet Kaptan onu hep Sadri diye çağırırlardı. Babası Kaptan olduğundan haftada biriki kez eve gelebiliyordu. Bu yüzden ailenin sorumluluğu ve idaresi anne Saffet Hanım’da idi. Sadri Alışık sekiz yaşındayken kız kardeşi Nevin dünyaya geldi.

Sadri Alışık’ın içindeki oyunculuk aşkı küçük yaşlarda kendini göstermeye başlamıştı.. Arkadaşları bilye oynayıp, uçurtma uçururken, O piyesler hazırlayıp mahalle arkadaşlarına oyunlarını sunardı.. Altı-yedi yaşlarındayken bir sünnet gecesinde Naşid Özcan Tiyatrosu’nu izledi. O günden sonra tiyatroya olan tutkusu başladı. Paşabahçe 39. İlkokulunda üçüncü sınıftayken ”İSTİKAL PİYESİ” adlı oyunda “Adalı Halil” rolünü aldı ki bu başroldü.

İlkokulu bittikten sonra ailenin isteği ile Cağaloğlu’na taşındılar. Orta okul ikinci sınıfta tiyatro aşkı tekrar başladı. Ancak okulda tiyatro yoktu.

Liseye İstanbul Erkek Lisesin’de başladı. Lisenin yanısıra Cağaloğlu Halk Evi’nde tiyatroya gidiyordu. Liseyi bırakıp devam mecburiyeti olmadığından Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne kayıt oldu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYIN...

Sayfa Derleme Süresi: 0.1449 saniye