Sabah'ın İstihbarat Şefi Nazif Karaman 'FETÖ şüphelisi' çıktı!

Sabah Gazetesi'nin İstihbarat Şefi Nazif Karaman'ın FETÖ şüphelisi olduğu ortaya çıktı.

Sabah'ın İstihbarat Şefi Nazif Karaman 'FETÖ şüphelisi' çıktı!

OdaTV'nin haberine göre; Nazif Karaman hakkındaki iddialar, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2014/37666 sayılı soruşturmasında, 2016/238 esas sayılı FETÖ Çatı Davası'nın ve 2017/67 esas sayılı FETÖ Medya Davası'nın ek klasörlerinde geçiyor. 

FETÖ'nün en önemli kurumlarından Bank Asya'ya, 17-25 Aralık 2013 operasyonlarından sonra talimatla para yatıranlar ve hükümetin açık çağrılarına rağmen parasını çekmeyenler inceleme konusu olmuştu. Banka Asya'ya dair hazırlanan bu raporlar soruşturma dosyalarına girmiş, FETÖ ilişkisinin delillerinden biri haline gelmiş ve tutuklama gerekçesi sayılmıştı.

2013-2014 yılları arasında Bank Asya'daki hesap hareketleri de, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın FETÖ'ye dair soruşturma dosyalarına ve Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen FETÖ Çatı Davası'nın delil klasörlerine girdi. Sözkonusu raporlarla; Fethullah Gülen'in talimatıyla Bank Asya'ya para yatıranlar da tespit edildi.

Buna göre; 17-25 Aralık 2013 operasyonlarından sonra FETÖ'nün bankası Bank Asya'daki hesabına para girişi olanlar ayrıca sınıflandırıldı. Odatv'nin edindiği bilgiye göre; yapılan incelemede ortaya çıktı ki; o isimlerden biri de Sabah Gazetesi'nin İstihbarat Şefi Nazif Karaman'dı. Sözkonusu rapora göre; Karaman'ın Banka Asya'daki hesabında 2013 sonunda para yoktu, ama sonrasında para hareketi gerçekleşmişti. FETÖ soruşturma ve dava dosyalarına giren inceleme raporunda; Nazif Karaman'ın hesabındaki para hareketleri ayrıntılandırılmadı. Ama bir yıl içindeki para girişleri-çıkışlarıyla birlikte; 2014 sonundaki bakiyesi 75,39 TL olarak not düşüldü. Yani, Nazif Karaman, Bank Asya hesaplarındaki tüm paralarını çekenlerin aksine, hesabında para artışı gerçekleşenlerden biri olarak soruşturmacılar tarafından rapora konuldu. 

FETÖ MEDYA DAVASI'NDA DA RAPORLANDIRILDI

Sabah Gazetesi'nin İstihbarat Şefi Nazif Karaman'ın FETÖ şüphelisi olması, İstanbul'daki bir soruşturmaya ve dava dosyasına daha girdi. İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen, 2017/67 esas sayılı FETÖ Medya Davası'ndaki ek delil klasörlerinde, "FETÖ üyeliği", "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlamalarıyla tutuklu olan sanıkların HTS raporları yer aldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nun talimatıyla, HTS kaydı alınan sanıkların, FETÖ soruşturmalarında adı geçenlerle irtibatları listelendi. Odatv'nin edindiği bilgiye göre; Nazif Karaman'ın sözkonusu suçlamalarla tutuklu bulunan sanıklardan Seyid Kılıç ile Yakup Çetin ile irtibatları tespit edildi. Nazif Karaman'ın 7 kez iletişim kurduğu, FETÖ Medya Davası sanığı Seyid Kılıç'ın ByLock kullanıcısı olduğu ortaya çıkmıştı. 

Sayfa Derleme Süresi: 7.3665 saniye