Cumhuriyet'in 'tape' davasından karar çıktı!

Gazeteye açılan davayla ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

Cumhuriyet'in 'tape' davasından karar çıktı!

Dışişleri Bakanlığı'nda Suriye'ye yönelik planların tartışıldığı toplantıya ait ses kaydını 'Süleyman Şah Bombası' manşetiyle haberleştiren Cumhuriyet gazetesine 'gizli kalması gereken bilgileri açıklama' suçlamasıyla açılan davada Cumhuriyet Haber Müdürü Aykut Küçükkaya ile eski Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız ilk celsede beraat etti.

Dışişleri Bakanlığı'nın gizli ibaresiyle 'Tapenin sosyal medyada bazı bölümlerin tahrif edildiği ve bazı bölümlerinin çıkarılarak yayımlandığı' tespitini yolladığı dosyada Cumhuriyet savcısı örnek bir mütalaaya imza attı. Savcı, basın hürriyetinin temelini ifade hürriyetinin oluşturduğunu belirterek, "Bunun korkusuzca, baskı hissetmeden, kısıtlanmadan dile getirilmesinin demokrasinin ve özgür irade ile çoksesliliğin esaslarından olduğunu" kaydetti.

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Cumhuriyet'in eski Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız ve Haber Müdürü Aykut Küçükkaya ile avukat Tora Pekin katıldı. Haberin devamını okumak için tıklayın.

Sayfa Derleme Süresi: 9.0881 saniye