AYM'den flaş Ahmet Altan ve Ali Bulaç kararı!

Nazlı Ilıcak için ise karar henüz açıklanmadı.

AYM'den flaş Ahmet Altan ve Ali Bulaç kararı!

Anayasa Mahkemesi (AYM), Ahmet Altan'ın yaptığı bireysel başvuruyu reddetti, Ali Bulaç'ın ise 'kişi özgürlüğü ve güvenliği ile ifade özgürlüğü' haklarının ihlal edildiğine hükmetti. Nazlı Ilıcak için ise karar öğleden sonra verilecek.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, gazeteciler Ahmet Hüsrev Altan, Ali Bulaç ve Nazlı Ilıcak'ın bireysel başvurularını ele almak üzere toplandı.

Kurul, 'FETÖ'nün medya yapılanması'nın 'darbe çağrışımı' davasında tutuklu yargılanan Ahmet Altan'ın bireysel başvurusunda hak ihlali görmedi.

Eski Zaman gazetesi yazar ve editörlerinin FETÖ üyeliğinden yargılandığı davada tutuklanan ve süreç içerisinde tahliyesi kararlaştırılan Ali Bulaç'ın bireysel başvurusunda ise hak ihlali kararı verildi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nun, kararları oy çokluğuyla aldığı öğrenildi.

ILICAK'IN BAŞVURUSU ÖĞLEDEN SONRA GÖRÜŞÜLECEK

Nazlı IIıcak'ın bireysel başvurusu, öğleden sonra görüşülmeye devam edilecek.

FETÖ'nün medya yapılanmasının 'darbe çağrışımı' davasında tutuklu yargılanan Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkında yerel mahkemece 'anayasayı ihlal' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti.

Gazeteciler, 'uygulanan gözaltı ve tutuklama tedbirlerinin hukuki olmaması, soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının, gazetecilik faaliyeti ve ifade özgürlüğü kapsamındaki eylemlerin tutuklamaya konu edilmesi nedeniyle ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiği' iddialarına ilişkin ayrı ayrı bireysel başvuruda bulunmuştu.

Sayfa Derleme Süresi: 15.0503 saniye