Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nın kazananları ödüllerine kavuşuyor

34’üncüsü düzenlenen 'Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nın kazananları, bu akşam gerçekleştirilecek törenle ödüllerine kavuşuyor.

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nın kazananları ödüllerine kavuşuyor

Dünyanın dört bir yanından karikatürleri ve karikatüristleri evrensel bir platformda buluşturan Aydın Doğan Vakfı tarafından 34’üncüsü düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’na bu yıl, 63 ülkeden 641 sanatçı 2.220 karikatürle katıldı. Dünya çapında ün kazanmış, değerli karikatür ustaları ve sanatçılarının seçici kurul üyesi olarak görev aldığı yarışmanın kazanan isimleri, Haziran ayında gerçekleştirilen seçici kurul toplantısında belirlendi.

Seçici Kurul, yarışmada Birinciliğe İngiltere’den Ross Thomson değer gördü.

İkinci İran’dan Shahram Rezaei oldu.

Üçüncülüğe ise Brezilya’dan Raimundo Rucke Santos Souza değer görüldü.

Tüm çalışmalarında kız çocuklarının eğitimi, güçlenmesi ve cinsiyet eşitliği konularını ön plana taşıyan Aydın Doğan Vakfı'nın düzenlediği yarışmada, bu yıl yine "Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” teması altında çizilen karikatürler arasından, Özel Ödül Türkiye’den Fethi Gürcan Mermertaş’ın karikatürüne verildi.

Başarı Ödülü - Alessandro Gatto (İtalya)
Ödül töreni öncesinde, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Yaratıcı Çocuklar Derneği’nden genç çizerler hem ödüllü karikatüristlerle atölye çalışmasında bir araya gelerek çizimler yapacak hem de 9 farklı ülkeden gelen karikatüristleri tanıma fırsatı bulacaklar.

Başarı Ödülü - Darko Drljevic (Karadağ)
34. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Ödül Töreni sonrası kazanan karikatürler, 1 Aralık Cuma gününden itibaren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimar Sinan Salonu’nda 8 Aralık tarihine kadar sergilenmeye devam edecek.

Başarı Ödülü - Dokhshid Ghodratipour (İran)
Ayrıca ödüllü karikatürler, her sene olduğu gibi bu sene de Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde sergilenecek.

Başarı Ödülü - Ehsan Ganji (İran)
2 Aralık Cumartesi gününden itibaren sergilenmeye başlayacak karikatürleri, 22 Aralık tarihine kadar görmek mümkün.

Başarı Ödülü - Ehsan Ganji (İran)

Haberin devamını okumak için TIKLAYIN

Sayfa Derleme Süresi: 4.5377 saniye