Google, yeni projesi Wing'i duyurdu

Firma insansız hava araçlarıyla ulaşımın zor olduğu bölgelere malzeme taşımayı hedefliyor

Google, yeni projesi Wing'i duyurdu

Google X ekibinin iki yıldır üzerinde çalıştığı Wing projesi resmi olarak duyuruldu. Otonom yani insansız hava araçlarıyla (Drone) bir noktadan diğerine malzeme taşımayı amaçlayan Wing projesinin testleri Avustralya'da yapılmaya başlandı.

Yeni projede amaç kendi kendine hareket edebilen insansız hava araçlarıyla kırsal bölgelerde malzeme taşımak. Projenin, ürün teslimatı ve benzeri alanlarda da kullanılabileceği düşünülüyor.

BBC'nin haberine göre, insansız hava araçları dikine kalkış yapabiliyor ve rakiplerinin aksine uçak benzeri yapılarıyla dikkat çekiyor. İstendiği zaman uçak, istendiği zaman helikopter gibi hareket edebilen Google'ın insansız hava araçları verilen komutlara göre kumanda edilmeden de görevlerini yerine getirebiliyor.

Konuyla ilgili bir video da yayınlayan Google'ın Wing projesindeki araçları, havada asılı kalarak, taşıdıkları malzemeyi özel bir mekanizma yardımıyla yere indiriyor. 

Google'ın insansız hava araçlarının şimdilik doğal felaketlerde ilaç ve benzeri maddelerin taşınması için kullanılması planlanıyor. Ağırlıkları 8.5 kg olan insansız araçlar yaklaşık 10 kilogram ağırlığında malzeme taşıyabiliyor.

Yeni rekabet: İnsansız hava araçları

Kısa bir süre önce online alışveriş devi Amazon, siparişleri insansız hava araçlarıyla vermeye başlayacağını duyurmuştu. Google'ın da bu alana yatırım yapması rekabetin artacağı anlamına geliyor. Ancak gerek ABD'de, gerek dünyada insansız hava araçlarının uçuş şartları ile ilgili düzenleme sayısı çok az. Bazı uzmanlar gerekli düzenlemelerin yapılmamasının bu cihazların uçuşlarının sorun oluşturabileceği uyarısında bulunuyor.

Sayfa Derleme Süresi: 3.3968 saniye