Gazeteciler kayyumu HSYK'ye şikayet ediyor!

Basın meslek kuruluşlarının kayyumlara tepkisi devam ediyor.

Gazeteciler kayyumu HSYK'ye şikayet ediyor!

Basın Konseyi, İpek Koza Grubu'na bağlı gazete ve televizyonlara (analtürk, Bugün TV, Millet gazetesi ve Bygün gazetesi) kayyum atanmasının ardından el konulması ve beraberinde yaşanları kınayan bir basın açıklaması yayınladı.

Kayyum olarak atanan görevlilerin gazetecilere tavırlarını eleştiren Basın Konseyi, kayyumu, medya şirketlerine atayan Ankara 5.Sulh Ceza Mahkemesi yargıcını ve savcısını da hsyk'ye şikayet ettiklerini belirtti.

Basın Konseyi'nin açıklaması şöyle:

Kanaltürk ve Bugün televizyonları ile gazetelerine, polis marifetiyle hukuksuz el konulmasından sonra, bir de kayyumun gazetecilere hakaret etmesi kabul edilemez.

Anayasa’nın 30. Maddesinin, “Kanuna uygun şekilde basın işletmesi olarak kurulan basımevi ve eklentileri ile basın araçları, suç aleti olduğu gerekçesiyle zapt ve müsadere edilemez veya işletilmekten alı konulamaz.” hükmü gereği yaşananlar, tamamen hukuk dışıdır, Anayasaya aykırıdır.

Yasaya göre, ancak mal varlıklarını tarafsızca idare etmek ve malları yönetip, korumakla  yükümlü ve tarafsız olması gereken kayyumun;  gazetenin yazı işlerine müdahalesi, yayın politikasına karışması, gazetecileri işten atması asla görevi değildir.

Yazı işleri masasında, “Dün rezalet bir gazete yaptınız” diye gazetecilere hiza vermeye çalışan kayyuma, bir gazetecinin; “O gazete bizim namusumuz, lütfen saygılı olalım” cevabı üzerine aynı kayyumun,“Çık dışarı! Terbiyesiz! İş akdin feshedildi!" şeklindeki tavrının; basın özgürlüğü, tarafsızlığı ve haberin namusu ile uzaktan yakından ilgisi yoktur.

Dün de dediğimiz gibi, yaşananların olsa olsa medya kurumlarının siyaseten ele geçirilme girişimi olduğu örnekleriyle gözler önüne serilmiştir.

Türkiye’de Anayasa’yı yok sayan, Uluslararası hukuku çiğneyen uygulamalarla apaçık suç işlenmektedir.

Sulh Ceza Mahkemeleri’nin dünde kalan Özel Yetkili Mahkemeler'den (ÖYM) daha kötü uygulamalar içinde olduğunu görmekteyiz.

Taraflı olduğu apaçık belli olan kayyumu, medya şirketlerine atayan Ankara 5.Sulh Ceza Mahkemesi yargıcını ve savcısını, Basın Konseyi olarak, hukukun çiğnenmesi nedeniyle; Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) şikayet ediyor, ivedi olarak değiştirilmelerini talep ediyoruz.

Ayrıca bu yargıçların AİHM kararlarına duyarlı gerçek yargıçlar gibi olması gerektiğini de hatırlatıyoruz.
 

Sayfa Derleme Süresi: 0.8267 saniye