Erdoğan'dan 400 vekil ifadesine canlı yayında jet yanıt

ATV gündem özel programında konuşan Erdoğan sosyal medyada yayılan 400 vekil haberi üzerine açıklama yaptı.

Erdoğan'dan 400 vekil ifadesine canlı yayında jet yanıt

Hürriyet'in internet sitesinden duyurduğu "Erdoğan'ın 400 milletvekili açıklaması" haberi kısa sürede Twitter'da gündeme oturdu. Bunun üzerine reklam arasından sonra mülakatı yapan gazeteci "Aynı mesleği yapmaktan utanç duyuyorum. Adını vermekten çekinmiyorum Hürriyet gazetesi kullanmış. Sözlerinizi çarpıttıkları için onları kınıyorum." dedi. Erdoğan'da bunun üzerine kısa bir konuşma yaparak şu ifadeleri kullandı:

BU TABLODAN MEDET UMUYORLAR
400 milletvekili sözünü ilk kullandığım yer Kırşehir'deki toplu açılış töreniydi o gün dağlıca ve yoğun bir terör eylemi yoktu. Yeni bir yapılanmanın gereği için böyle bir parlementoya ihtiyaç olduğunu yazmıştım. Bu siyasi istikrar ve kararlı yönetimdir. Böyle bir tablo çıkmayınca 7 Haziran 1 Kasım'a kadar ülkede bir kaos ortamı oluşmuş oldu. Bu akşam böyle bir tablodan medet ummak bunların ne kadar insani olmaktan nasipsiz olduğunu ortaya koyuyor.

"AYDIN DOĞAN BANA MEKTUP YAZDI"
Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: Hangi medya olursa olsun. utanmadan sıkılmadan bana mektup gönderiyor. Aydın Doğan, şöyle yapmadım böyle yapmadım size olumsuz davranmadım vs diye. Bunun bir tane baş köşesinde yazanı var. Her şey orada açık net belli ama hemen manevra yapıyor. Bundan sonraki süreç yargıda ortaya çıkacak, Birisi izne gitti diğerleri de giderse şaşma nereye giderse gitsinler yargıda takip edeceğiz bu makamı onlara ezdirmem.


HÜRRİYET HABERİNDE ŞU İFADELERE YER VERMİŞTİ

"400 MİLLETVEKİLİ" TARTIŞMASI

Erdoğan, "Terör haberleri ve çatışma ortamına gerek Cumhurbaşkanlığı'ndan gerekse de siyasilerden gelen sert açıklamaların neden olduğu yönünde muhalefetin eleştirileri var. Hatta sizin bir metro açılışında söylediğiniz '400 vekil istiyorum' sözünüzün bu çatışmalı ortama gelmesinde etkili olduğu söyleniyor. Bu konuda ne diyeceksiniz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Bunu anlamak mümkün değil. Bu 400 hedefini gösterme, aslında yeni Anayasa'nın inşası noktasında, inşa edebilsin, kurabilsin. Bu yeni Anayasa temelinde Yeni Türkiye adımını rahatlıkla atabilelim. Buna yönelik bir hedeftir bu. Bunun yanında şunu da görmek lazım. Parlamentoya girme gayreti içerisinde olanların, 80 vekille girdikleri halde, parlamentoda daha zayıf oldukları dönemlerde olmadığı kadar bu dönemde yaptıkları tahribatı ne ile izah edeceğiz. Biliyorsunuz 6-7-8 Ekim olaylarını yaşadık. Suruç olayını, Diyarbakır olayını yaşadık. Burada başka yerlere fatura kesmenin anlamı yok. Bunlar hep bir dayanışmanın, yardımlaşmanın neticesinde ülkemizde bir terör belası estirilmesinden başka bir şey değildi. Terörden rant elde ediyorlar. Yaptıkları şey bu. Eğer 400 milletvekilini alabilecek veya bir Anayasa'yı inşa edecek sayıyı bir siyasi parti yakalamış olsaydı, durum bugün çok daha farklı olurdu."

 

Sayfa Derleme Süresi: 11.4963 saniye