Berna Laçin hakim karşısına çıktı!

Hakkında 1 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan oyuncu Berna Laçin ilk kez hakim karşısına çıktı.

Berna Laçin hakim karşısına çıktı!

Tecavüz olaylarında çözümün idam olmadığına ilişkin attığı tweet üzerine hakkında “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan oyuncu Berna Laçin hakim karşısına çıktı. Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşmasına oyuncu Berna Laçin ile avukatları katıldı.

İddianamede geçen ifadeleri hiçbir şekilde kabul etmediğini söyleyen Berna Laçin, “Tweeti ben attım. Bu tweette dinle ilgili hiçbir içerik yoktur. İçerik sadece idam ile ilgilidir. Bunu da belirtmek için idam etiketini kullandım. Bunlar troller tarafından bilinçli olarak saptırılarak bilerek bir gündem yaratılmıştır. Şu an burada olmama sebep olmuşlardır. Trollerin de tweetin atılmasından 2-3 gün sonra hesapları kapatıldığı için sosyal medya sakinleşmiştir ve bir daha da gündeme gelmemiştir. Medyadaki infial bir yana günlük hayatta da bir yansıması olmamıştır. Sadece sanal dünyada kalmış bir olaydır” ifadelerini kullandı

Mesajın içeriği ile ilgili açıklama yapmak istediği söyleyen Laçin, “Art niyetli kişiler mesajda Medine şehrinin ismi geçtiği için oradan tutturdular. İddianame de o şekilde düzenlendi. Oysaki benim bahsettiğim idamın bulunduğu şehirler içerisinden örnektir. Herhangi bir dini içeriği yoktur. Buradaki Medine sözü de dini içerik taşımamaktadır. Şehirlerin kutsallıkları vardır ama o şehirde doğup büyüyen herkesi kutsal saymak mümkün değildir. Bunun böyle olmadığı da çok yakın zamanda Kaşıkçı cinayeti ile hepimiz gördük. Bana saldırıların öznesi olan Arap kardeşlerimiz Müslümandır, dolayısıyla böyle bir şey yapmaz cümlesinin içinin de boş olduğunu gördük. Medine şehrinden bahsederken bunu İslamiyet’le ve Müslümanlıkla bağlamadım” dedi.

Beraatını talep ettiğini söyleyen Laçin, “Böyle bir iddianamenin hazırlanması benim için ağır oldu” dedi. Oyuncu Berna Laçin'in avukatı Bekir Sinan Akboğa, “İddianamedeki hukuki tanımlamalar hukuki olmayan zorlama tanımlar içermektedir” diyerek müvekkilinin beraatını talep etti. Mahkeme, Laçin'in avukatlarına yazılı beyanda bulunmaları için süre vererek, duruşmayı erteledi.

Berna Laçin 3 Temmuz’da “İdam çözüm olsaydı Medine toprakları tecavüzde rekor kırmazdı! Konuşturmayın şimdi beni! Bırakın artık bilim insanları, nörologlar, psikiyatrlar, psikologlar, toplum bilimciler, hukukçular el birliği verip çare üretsin. Devlet, tribün sesleriyle toplum inşa etmez!” şeklinde tweet attı.

Sayfa Derleme Süresi: 10.9071 saniye